Doroczna, okręgowa za nami…

Mimo gorących dni w Polskim Sejmie, poseł Magdalena Sroka znalazła czas by 9.12.2023 roku odwiedzić Wystawę Okręgu Gdańsk PZHGP odbywającą się w hali sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pelplinie. Podobnie jak w poprzednich latach pani Poseł, a także Mirosław Chyła – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin oraz Lucyna Bielińska – Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania – jako goście honorowi Wystawy zostali owacyjnie powitani przez kilkuset hodowców obecnych na sali.

Otwarcia Wystawy dokonał Krzysztof Ptach – Prezes Okręgu Gdańsk w obecności członków Zarządu oraz Zbigniewa Dudy – Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej i Łukasza Grochockiego – Członka Zarządu Głównego PZHGP. Prowadzący konferansjerkę Bogdan Owsiany – Wiceprezes Zarządu Okręgu zaprosił do prezentacji poczty sztandarowe: Zarządu Okręgu Gdańsk i kilkunastu oddziałów.

Następnie przystąpiono do dekoracji zwycięzców poszczególnych rywalizacji w lotach gołębi dorosłych i młodych 2023 roku. Najwięcej okazałych pucharów odebrali Stanisław i Jacek Struzikowie z Oddziału 065 Malbork. Puchary i nagrody dla tryumfatorów lotu gołębi młodych z miejscowości Wittstock wręczała wspólnie z członkami Zarządu Okręgu poseł Magdalena Sroka. Nagrodzeni zostali zwycięzcy indywidualni i właściciele najlepszych drużyn: Krzysztof Rekowski z Oddz. 074 Kociewie, spółka Latopolski Rankiewicz z Oddz. 0324 Kwidzyn, Jarosław Załęski, Krystian Żołądek i Piotr Czapiewski z Oddz. 063 Kościerzyna oraz bracia Mirosław i Mariusz Marszałkowscy z Oddz. 058 Gdańsk-Wrzeszcz.

Największym zainteresowaniem zwiedzających wystawę cieszyła się reprezentacja Okręgu Gdańsk na 72. Ogólnopolską Wystawę w Katowicach, zaplanowaną w terminie 12–14 .01.2024 roku. Spośród około 300 gołębi wystawionych przez wybrzeżowych hodowców, sędziowie: Bogdan Adam, Marek Lipinski i Leszek Tybuś – wytypowali – dokonując fachowej oceny najładniejsze okazy naszej hodowli. I tak, w klasie Standard Olimpijski 0:1, po raz trzeci wystawę okręgową wygrała DV-09715-18-131, niebieska Zdzisława Lademanna z Oddz. 072 Rumia. Wśród samczyków w klasie Standard Olimpijski najwyższą ocenę uzyskał gołąb PL-DE-19-259420, niebieski nakrapiany Jana Kopki z Oddz. 058 Gdańsk-Wrzeszcz. W gołębiach klas Olimpijski Standard Młode zarówno wśród samców jak i samic bezkonkurencyjne okazały się niebieskie nakrapiane ptaki Jana Kopki.

Z nieco skromniejszymi ocenami za standard ptaki z klas sportowych zachwycały wynikami; na przykład zwycięzca klasy Sport-Wyczyn, niebieski nakrapiany samczyk PL-074-19-1443 Andrzeja Penkowskiego z Oddz. 074 Kociewie. Ptak ten w dwóch ostatnich latach zdobył 23 konkursy pokonując 10525 k.km. Co ciekawe, gołąb ten był także najlepszy w klasie Sport-Wyczyn w reprezentacji Okręgu Gdańsk w 2022 roku, aczkolwiek z nieco mniejszym kilometrażem – 9011,50. W klasie Sport D bardzo dobrym wynikiem – 11 konk. koef. 37,31 legitymuje się niebieska samiczka PL-074-21-1141 spółki Zygmunt i Łukasz Grochocki & Marek Seroka z Oddz. 074 Kociewie. W klasie Sport H najlepszy okazał się PL-078-20-8734,1:0, n. n. Kazimierza Malza, z Oddz. 078 Kartuzy – Żukowo, z wynikiem 6 konk., koef 14.35. Natomiast klasę Sport F (gołębie młode) wygrała niebieska nakrapiana samiczka PL-076-23-1446 Piotra Hallmanna z Oddz. Wejherowo, która w 3 konkursach uzyskała koef. 1,84.

Wystawa była też okazją do wręczenia odznaczeń przyznanych przez Zarząd Główny PZHGP. Najwyższe odznaczenia – Członkostwo Honorowe odebrali: Piotr Rompca i Jerzy Wyczółkowski. W gronie uhonorowanych Złotą Odznaką PZHGP znalazł się też burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła.

Tradycji stało się zadość, tak jak i w poprzednich latach podczas tegorocznej Wystawy przeprowadzono aukcję gołębi i akcesoriów hodowlanych na rzecz chorych dzieci. Zlicytowano 75 gołębi znanych w Polsce hodowców, uzyskując łącznie sumę 24 400 złotych.

Wystawę odwiedziło wielu wybrzeżowych hodowców, a także koledzy z innych Okręgów, m. in. zaszczycili nas obecnością: dwukrotny Wicemistrz Polski w lotach – Cezary Hałat z Oddz. 0321 Chełmża, Okręg Toruń oraz lekarz weterynarii Andrzej Koralewski – hodowca z Oddz. 0240 Dobre Miasto, Okręg Olsztyn.

Tekst i zdjęcia Tadeusz Woźniak