Święto hodowców gołębi pocztowych na Pomorzu Gdańskim

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w miniony weekend – 14-15 grudnia 2019 na hali sportowej w Pelplinie odbyła się doroczna wystawa gołębi pocztowych hodowców Okręgu Gdańsk Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Prawie 600 najładniejszych i najdzielniejszych ptaków rywalizowało o nagrody i miejsce w reprezentacji Okręgu na 69. Ogólnopolską Wystawę Gołębi Pocztowych, która odbędzie się w dniach 10 – 12. 01.2020 r. w Sosnowcu. Wystawa okręgowa w Pelplinie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem hodowców z Pomorza Gdańskiego, którzy wraz z rodzinami i znajomymi licznie ją odwiedzili.  
Okręg Gdańsk zrzesza ponad 1700 członków skupionych w 17 Oddziałach. Zorganizowana hodowla gołębi pocztowych w Polsce liczy sobie 100 lat, powstawała zaraz po odzyskaniu niepodległości i jako działalność paramilitarna rozwijała się prężnie pod patronatem wojska, a pierwszym honorowym protektorem był Marszalek Józef Piłsudski. Pierwsze polskie organizacje hodowców – Towarzystwa – dziś funkcjonujące jako Oddziały, powstawały na Pomorzu – w Grudziądzu, Toruniu, Chojnicach i Kościerzynie w 1920 roku. W następnych latach masowo w całym kraju, również w pomorskich miastach: Wejherowie, Pucku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, a w 1923 r. także w Gdyni, która wówczas była jeszcze wioską (prawa miejskie 10.02.1926). Rozwój łączności pozbawił gołębie pocztowe roli wojennych kurierów, pozostawiając walory sportowej rywalizacji w lotach z dużych i bardzo dużych odległości – ponad 1000 km. Polska – skupiająca ponad 43 tysiące hodowców stała się w ostatnich latach europejską potęgą, a wybrzeżowi i pomorscy hodowcy należą do krajowej czołówki. Patronat nad najdłuższymi, maratońskimi lotami organizowanymi przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Gdańsk w 2019 roku sprawował wicepremier Jarosław Gowin. 
Na wystawie w Pelplinie zaprezentowano zwycięskie ptaki z tych lotów, jak również wiele innych, wyróżniających się wynikami z lotów w ostatnich dwóch latach oraz wybitnymi walorami wyglądu i budowy. Po raz pierwszy w historii wybrzeżowych wystaw odbyła się ona w Pelplinie, w dużym stopniu dlatego, że aktualnym prezesem Zarządu Okręgu Gdańsk Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych jest Łukasz Grochocki, hodowca z tego miasta. Prężnie działający pod jego kierownictwem Zarząd Okręgu zyskał pomoc i wsparcie władz Pelplina z Burmistrzem Gminy i Miasta Pelplin Panem Mirosławem Chyłą oraz dyrektorem Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie panią Lucyną Bielińską.                                                                               
Imprezę zaszczycili swoim udziałem: Magdalena Sroka – poseł na Sejm RP i Krzysztof Kawaler – Prezydent Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Wzięli oni udział w uhonorowaniu pucharami i dyplomami wyróżniających się hodowców, a wśród nich właścicieli 44 reprezentantów Okręgu Gdańsk na 69. Ogólnopolska Wystawę. Wszyscy uczestnicy oceniali bardzo dobrze poziom organizacji oraz atmosferę imprezy. Taką opinię wywieźli też liczni goście – hodowcy z kraju, jak również obecni hodowcy z Niemiec i Ukrainy.                                                          
Ważnym punktem imprezy była aukcja 55 gołębi, z której dochód przeznaczono na rehabilitację 8-letniego Fabiana Dudy – wnuka hodowcy Zbigniewa Dudy z Oddziału Kociewie.

Tekst i zdjęcia T. Woźniak