Wystawa pełna niezapomnianych emocji

Wystawa Gołębi Pocztowych Okręgu Gdańsk PZHGP odbyła się  w dniach 4-5.12.2021r. w Pelplinie w hali sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania przy ulicy Sambora 5A. Współorganizatorami byli: Zarząd Okręgu Gdańsk oraz Zarządy Oddziałów: Tczew i Kociewie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Prezes Okręgu Łukasz Grochocki funkcję Przewodniczącego Komitetu Wystawy powierzył Krzysztofowi Ptachowi – Wiceprezesowi Zarządu Okręgu ds. lotowych.

Na Wystawę dostarczono w sumie 395 ptaków. Oceny dokonali sędziowie: Bogdan Adam, Marek Lipinski i Leszek Tybuś. W liczącej 44 eksponaty reprezentacji Okręgu najwięcej znalazło się ptaków: Zdzisława Lademanna z Oddz. 072 Rumia, Janusza Dybicha z Oddz. 066 Nowe.

Podczas Wystawy uhonorowano tegorocznych mistrzów Okręgu Gdańsk – zwycięzców rywalizacji w lotach gołębi dorosłych i młodych. Najbardziej spektakularne sukcesy odnieśli: Roman Edel (Oddz. 063 Kościerzyna) Zdzisław Lademann (Oddz. 072 Rumia) Tomasz i Zenon Wentowie (Oddz. 076 Wejherowo) , Janusz Dybich (Oddz. 066 Nowe), Cyprian Wobrak (Oddz. 070 Puck), Tomasz Wiczling (Oddz. 063 Kościerzyna), Arkadiusz i Zbigniew Brzezińscy (Oddz. 063 Kościerzyna), Latopolski &Rankiewicz (0324 Kwidzyn), Benon Mahlik (Oddz. 063 Kościerzyna), Jacek i Stanisław Struzikowie (Oddz. 065 Malbork), Wiesław Dubielski  (Oddz. 0501 Lębork), Rafał i Adam Fusowscy (Oddz. 064 Lębork), Monika i Tomasz Tarnowscy (Oddz. 070 Puck), Robert i Oleg Krók (Oddz. 064 Lębork).

Razem z Prezesem Łukaszem Grochockim i członkami Zarządu Okręgu dekoracji Mistrzów dokonywali zaproszeni goście: Magdalena Sroka – Poseł na Sejm RP, Mirosław Chyła – Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin, Lucyna Bielińska – Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania.

Skromniejsza jak zwykle była oferta handlowa. Na kilku stoiskach zainteresowani mogli też zaopatrzyć się w preparaty i akcesoria hodowlane. Stoiska handlowe wystawili: Rafał Czyżewski z Elbląga, Krystian Chyła z Pelplina i Robert Henkel z Nowego Miasteczka. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem środowiska hodowców, tak w sobotę, jak i w niedzielę odwiedziło ją kilkaset osób.

Wydarzeniem szczególnym była – towarzysząca wystawie Aukcja Charytatywna na rzecz chorych dzieci, wnuków hodowców: Nadii Jeżewskiej (lat 13) wnuczki Tomasza Piątka z Oddz. Puck; Szymona Jonczyńskiego (lat 8) wnuka Stanisława Grabowskiego z Oddz. Kociewie; Filipa Mateji (lat 8) wnuka Mieczysława Mateji z Oddz. Gdynia – Sopot – Chwaszczyno. Na aukcję zgromadzono ponad 60 gołębi, w tym ptaki z czołowych hodowli Polski. Prowadzona sprawnie i z dużym zaangażowaniem aukcja przez kolegów: Andrzeja Wieckiego i Krzysztofa Ptacha przerodziła się w niesamowite wydarzenie – szał dobroczynności! Każdy gołąb był licytowany, podbijali ceny ci, którzy chcieli gołębie kupić i tacy, których poniosły emocje solidarności z potrzebującymi; kilka gołębi było sprzedawanych dwukrotnie i trzykrotnie – ponownie ofiarowanych na aukcję przez nowych właścicieli. Taki specyficzny „korowód” zapoczątkował Robert Henkel – przedsiębiorca, właściciel stoiska – trzy razy kupując tego samego gołębia za łączną kwotę 2250 zł. Niektórzy dokładali do puli znaczną sumę nie biorąc gołębi. Zafascynowany atmosferą Prezes Okręgu Łukasz Grochocki też dal się ponieść emocjom i wystawił na sprzedaż swojego asa – reprezentanta Okręgu, zwycięzcę klasy Olimpijska Standard Samczyki Młode’2021. Prezes swoją decyzję  uzgodnił ze wspólnikiem hodowlanym Markiem Seroką, obwarowując zastrzeżeniem, że ptak będzie do odbioru po występie na wystawie Ogólnopolskiej, odbywającej się 7-9.01.2022 w Katowicach. Tego pięknego ptaka wylicytował za 2.500 zł Krzysztof Niedzielski  Prezes Oddziału 057 Gdańsk. Tenże sam hodowca nabył też za 2000 zł świetnego gołębia ofiarowanego przez Janusza Dybicha – Mistrza Okręgu Gdańsk i II Regionu Północ  kat. C w 2021. Rewelacyjnego lotnika wraz z kilkoma dyplomami wystawił Andrzej Labuda z Oddz. 078 Kartuzy – Żukowo, a nabył go za 1500 zł  Marcin Kaszubowski z tego samego Oddziału.

Podczas Aukcji – przeprowadzonej we współpracy z Fundacją Jedynka Dzieciom w sumie „uciułano” 34 100 zł. Znaleźli się też hojni sponsorzy: Firma Masterlease podarowała każdemu z trójki dzieci laptopa, a Firma Pretor – elektroniczne gadżety.

Wystawa 2021 nie była wielka, ale dostarczyła wielkich i niezapomnianych przeżyć. Zapewne przejdzie do historii jako jedna z bardziej udanych imprez środowiska hodowców gołębi pocztowych Okręgu Gdańsk.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Woźniak

REPREZENTACJA OKRĘGU GDAŃSK – SPORT 2021

REPREZENTACJA OKRĘGU GDAŃSK – STANDARD 2021

« z 5 »